Co zrobić, gdy klient nie płaci faktury

Niezapłacona faktura – co robić, gdy klient nie płaci?

Total
0
Shares

Prowadzisz własny biznes i masz problem z kontrahentem, który nie zamierza opłacić wystawionej przez Ciebie faktury? Nie jesteś w sytuacji bez wyjścia. W tym artykule opisujemy, co możesz zrobić gdy kontrahent zalega z płatnością, dlaczego czasem warto powstrzymać się od wejścia na drogę sądową oraz dlaczego tak ważne jest uzyskanie klauzuli wykonalności.

Brak zapłaty za fakturę — co z tym zrobić?

Kluczową kwestią dla każdego przedsiębiorcy jest to czy kontrahent uiszcza opłaty za wykonane usługi, bądź towar. Terminowość w płatnościach dokonywanych przez kontrahentów jest szczególnie istotna dla małych przedsiębiorców, którzy zazwyczaj nie posiadają dużych rezerw finansowych. Wbrew pozorom, nie jesteś wtedy w sytuacji bez wyjścia. Poniżej opisuję jakie masz możliwości oraz co możesz zrobić aby odzyskać swoje pieniądze.

Rozmowa z kontrahentem

Zanim przejdziesz do poważniejszych działań, warto jeszcze podjąć próbę rozwiązania sprawy w sposób miękki. Niejednokrotnie bowiem, zwykłe przypomnienie o istniejącej zaległości będzie wystarczające, aby kontrahent uiścił opłatę. Brak płatności za Twoje usługi niekoniecznie musi być bowiem spowodowane jego złą wolą, bądź problemami finansowymi. Czasami wina leży np. po stronie księgowej, bądź jest spowodowana problemami w komunikacji.

Dlatego na pierwszym etapie radziłbym zwykłą rozmowę z kontrahentem i w razie potrzeby wyznaczenie nowego terminu płatności. Może się to okazać niezwykle istotne w perspektywie Waszej dalszej współpracy. Nie ulega bowiem wątpliwości, że pozwanie kontrahenta od razu do sądu raczej nie przysłuży się polepszeniu Waszych relacji. Pamiętaj jednak o tym, że wszystko ma swoje granice i jeżeli pomimo podjętych przez Was rozmów, kontrahent wciąż nie wypełnia obowiązków płatności powinieneś skorzystać z kolejnych możliwości.

Wezwanie do zapłaty

Jeśli rozmowy nie przyniosły rezultatu, kolejnym krokiem powinno być wystosowanie wezwania do zapłaty. Jest to już wyraźna zapowiedź wstąpienia na drogę sądową w przypadku nieuiszczenia zaległej płatności. Wierzyciel zawiera w nim żądanie uiszczenia zaległej opłaty pod groźbą podjęcia kolejnych kroków – polegających przede wszystkim na skierowaniu sprawy do sądu, czy umieszczenia nierzetelnego kontrahenta w bazie BIG.

Wezwanie powinno być sporządzone w formie pisemnej i zawierać ostateczny termin spłaty długu. Co ważne, jeśli dopuszczasz wkroczenie w przyszłości na drogę sądową, wystosowanie wezwania do zapłaty jest obowiązkowe. W sprawach gospodarczych, do ewentualnego pozwu należy bowiem dołączyć kopię wystosowanego wcześniej wezwania do zapłaty.

Więcej na temat wezwania do zapłaty, przeczytasz w naszym artykule – Wezwanie do zapłaty – wszystko, co musisz wiedzieć.

Pozew do sądu

Jeśli wezwanie do zapłaty również nie przyniosło rezultatu, powinieneś podjąć decyzję o wkroczeniu na drogę sądową.  Na tym etapie, skorzystanie z pomocy prawnika może się już okazać niezbędne dla powodzenia Twojej sprawy.

Pamiętaj bowiem, że pozew o zapłatę – zwłaszcza w postępowaniu między przedsiębiorcami – wymaga zawarcia szeregu określonych informacji, właściwego uzasadnienia oraz spełnienia odpowiednich wymogów formalnych. W przypadku tego typu spraw, postępowanie kończy się wydaniem nakazu zapłaty lub wyroku zaocznego. Co ważne, opłacenie kosztów sądowych spoczywa na stronie, która przegrała sprawę. Rozwiązanie polubowne jest zatem również w interesie dłużnika.

Pamiętaj! Z wystosowaniem pozwu nie możesz czekać w nieskończoność – długi z nieopłaconej faktury przedawniają się bowiem z upływem dwóch lat.

Co zrobić, gdy klient nie płaci faktury?

Jeżeli pomimo tego, że sąd uznał Twoje roszczenie za zasadne, kontrahent wciąż nie reguluje należności, sprawę należy skierować do komornika. Dochodzi on Twojej należności w postępowaniu egzekucyjnym. Powinieneś jednak pamiętać, że przed skierowaniem sprawy do komornika, musisz złożyć w sądzie wniosek o nadanie orzeczeniu klauzuli wykonalności. Dopiero wtedy komornik będzie miał podstawę prawną do wszczęcia egzekucji i odzyskania Twoich pieniędzy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Może spodobać Ci się również
model abonamentowy

Model Abonamentowy – co to jest i na czym polega?

SPIS TREŚCI Hide Na czym polega model abonamentowy?Zalety i wady usług abonamentowychZalety modelu abonamentowegoWady modelu abonamentowegoModel abonamentowy – przykłady wykorzystania w praktyceModel abonamentowy w streamingu treściModel abonamentowy jako oprogramowanie SaaSModel…
View Post