modele biznesowe zaprojektuj biznes

Modele biznesowe

Modele biznesowe

Znasz LEGO? Układasz dane klocki w określonej kolejności i na końcu widzisz zakładany efekt. Wszystko do siebie idealnie pasuje. Precyzja wykonania łączy się ze szczyptą inspiracji i wiedzy oraz dużą dozą wyobraźni.

Podobnie jest z budowaniem modelu biznesowego przy pomocy narzędzi Zaprojektuj Biznes. Z jednej masz do dyspozycji unikatowe i precyzyjnie dopasowane narzędzia, napakowane po brzegi wartościową wiedzą. Z drugiej strony, podczas ich układania widzisz od razu namacalny rezultat. To wszystko dzięki holistycznemu spojrzeniu na całą firmą oraz odpowiedniej instrukcji do jej ułożenia.

3 kompletne narzędzia budowania modelu biznesowego

I. Fundamentem dla budowy modelu biznesowego jest autorski szablon Zaprojektuj Biznes. Składa się on z 18 powiązanych ze sobą elementów, których ułożenie buduje kompletny model biznesowy firmy.

szablon modelu biznesowego
Szablon modelu biznesowego

Ten szablon działa na zasadzie klocków LEGO z akapitu powyżej. W określonej kolejności układane są poszczególne elementy zyskownego modelu biznesowego. Dzięki swojej elastyczności szablon ten może być wykorzystany:

  • w jednoosobowych działalnościach gospodarczych i u specjalistów wolnych zawodów;
  • w start-up’ach i firmach w fazie akceleracji;
  • w mikro i małych firmach z dowolnym stażem biznesowym;
  • w średnich przedsiębiorstwach poszukujących innowacji.

II. Szablon modelu biznesowego uzupełniają karty innowacji w modelach biznesowych, które zawierają przykłady ponad 55 najbardziej zyskownych modeli biznesowych z całego świata.

Karty innowacji w modelach biznesowych

III. Trzecim narzędziem, które wykorzystuję do budowy modelu biznesowego są kanwy oceny modelu biznesowego, jako zwieńczenie całego procesu pracy nad modelem biznesowym. To pakiet narzędzi, które pozwalają ocenić wprowadzenie danego modelu biznesowego w Twojej firmie.

Jedna z kanw oceny modelu biznesowego

Jak zbudować model biznesowy z Zaprojektuj Biznes?

Do wyboru masz konsultacje i warsztaty. Poniżej szczegóły.

Warsztaty i konsultacje układające model biznesowy w całości przeprowadzane są online. Korzystam przy tym z szeregu narzędzi do zdalnej komunikacji, które pozwalają na angażującą i efektywną pracę nad modelem biznesowym firmy.

Konsultacje najlepiej sprawdzają się w opcji 1 na 1 lub jeden prowadzący na 2-3 uczestników. W przypadku warsztatów online największa efektywność jest w grupie do 12 osób.

Tablica do zdalnych warsztatów tworzenia modeli biznesowych

Model biznesowy krok po kroku

Krok 1

Przed rozpoczęciem układania modelu biznesowego dobieramy dokładnie te elementy modelu biznesowego, nad którymi będziemy pracować, a które mają największy wpływ na wyniki Twojej firmy. Po tym kroku będziesz wiedziała/wiedział, jaki jest zakres naszej współpracy.

Krok 2

Wybieramy formę współpracy. Konsultacje 1 na 1. Warsztaty zespołowe. Miks wybranych metod. Do wyboru.

Krok 3

Rozpoczynamy pracę nad budową modelu biznesowego.

Krok 4

Otrzymujesz raport końcowy w formie podręcznika/skryptu modelu biznesowego.

Podręcznik modelu biznesowego

Kiedy i dla kogo model biznesowy?

Dla firm w fazie akceleracji. Jeśli jesteś firmą/start-upem inkubowaną na uczelni wyższej, w różnorodnych IOB (Instutucjach Otoczenia Biznesu) pomogę Ci zbudować solidne fundamenty “zwinnego” modelu biznesowego, który będzie rósł wraz z rozwojem Twojego przedsięwzięcia.

Dla początkujących firm. Jeśli dopiero zakładasz firmę lub masz niewielki staż w biznesie, pomogę Ci stworzyć model biznesowy od podstaw. Wspólnie odkryjemy to, co stanowi przewagę konkurencyjną Twojej firmy i stworzymy efektywny model biznesowy generujący sprzedaż i zadowolenie klientów.

Dla firm myślących o zmianach. Masz firmę, ale widzisz lub czujesz, że wykorzystuje ona w pełni swojego potencjału i nie przynosi zakładanych efektów? Uważasz, że działania biznesowe wymagają optymalizacji, spójności i lepszego dopasowania. Tutaj wspólnie przeanalizujemy Twój dotychczasowy model biznesowy, aby znaleźć najefektywniejszy i nowy sposób działania dopasowany do charakteru Twojej firmy.

Dla firm planujących rozwój. Postawiłeś sobie za cel dalszy rozwój firmy z wykorzystaniem całego potencjału nowoczesnych modeli biznesowych? W Tutaj dokonam analizy etapu, na którym znajduje się Twoja firma, a następnie wspólnie dobierzemy konkretne elementy innowacji w modelach biznesowych oraz wskaźniki pozwalające zbadać obrany kurs. W efekcie tego działania Twoja firma otrzyma nowy know-how budowania przewagi konkurencyjnej w swoim segmencie.

Czas trwania budowy modelu biznesowego

Ze względu na bardzo indywidualny charakter usługi (poszczególne elementy modelu biznesowego dobierane są zawsze do wielkości i specyfiki Twojej firmy) czas trwania usługi jest bardzo zróżnicowany i może zawierać się w przedziale od jednego dnia (całodzienne, intensywne warsztaty z budowania modeli biznesowych lub rozłożone na kilka dni 2 – 3 godzinne bloki warsztatowe) do 3 – 4 m-cy regularnych spotkań mentoringowo-warsztatowych nad modelem biznesowym Twojej firmy.

Efekty zbudowania modelu biznesowego

Najkrócej pisząc – poukładana firma, działająca jak dobrze naoliwiona maszyna, jak w szwajcarskim zegarku.


Pierwszy krok

Zbuduj lub udoskonal model biznesowy Twojej firmy. Zrób pierwszy krok. To inwestycja, która procentuje przez lata.

Zapraszam do kontaktu.

Patryk Piłat

trener, konsultant, wykładowca

[email protected]

Szybki kontakt

Skontaktuj się w sprawie: diagnozy firmy, opracowania modelu biznesowego, zarządzania produktem i testowania pomysłów.