Pierwsze kroki w Pipedrive CRM

Pierwsze kroki w Pipedrive. Jak rozpocząć pracę w tym CRM?

Total
0
Shares

Sprawdź nasz narzędziownik dla firm B2B!

Nowoczesne systemy CRM

Pipedrive

Pipedrive

Prosty i skuteczny CRM do zamykania szans sprzedaży

Livespace

Livespace

Polski CRM dla małych i średnich firm

Hubspot

Hubspot

Kompleksowa platforma dla marketingu i sprzedaży

Pipedrive to system CRM, który rewolucjonizuje sposób zarządzania procesem sprzedaży. Został on zaprojektowany z myślą o zwiększeniu efektywności zespołów sprzedażowych, oferując intuicyjny interfejs i zaawansowane funkcje automatyzacji. Dla osób, które właśnie rozpoczynają przygodę z z Pipedrive CRM, postanowiliśmy przygotować ten krótki poradnik dla początkujących. 

Konfiguracja konta Pipedrive

Rozpoczęcie pracy z Pipedrive jest dziecinnie proste a sam proces rejestracji niezwykle intuicyjny – wystarczy wejść na stronę Pipedrive i utworzyć nowe konto. Po udanej rejestracji, kluczowym krokiem jest skonfigurowanie profilu firmy. Koniecznie poświęć godzinę lub dwie na swobodne eksplorowanie interfejsu Pipedrive. Nie bój się eksperymentować – na tym etapie nic nie zepsujesz, a każde kliknięcie przybliży cię do lepszego zrozumienia tego systemu.

W przypadku Pipedrive CRM standardowo dostępny jest 14-dniowy okres próbny. Rejestrując się z naszego linka, możesz uzyskać rozszerzoną bezpłatną 30-dniową wersję próbną (nie jest wymagana karta kredytowa).

Sprawdź również: Pipedrive – czy to najlepszy system CRM na rynku?

Pamiętaj, że na tym etapie nie musisz od razu wszystkiego rozumieć. Celem jest ogólne zapoznanie się z narzędziem i zdobycie pewności w poruszaniu się po nim. Z czasem, gdy zaczniesz korzystać z Pipedrive w codziennej pracy, wszystkie elementy naturalnie ułożą się w spójną całość.

Nie zapomnij również o sprawdzeniu sekcji pomocy i bazy wiedzy! Twórcy Pipedrive przygotowali dla Ciebie liczne samouczki i materiały pomocnicze, które krok po kroku przeprowadzą cię przez proces konfiguracji ich systemu CRM.

Tworzenie i zarządzanie pipeline’ami

Pipeline to rdzeń Pipedrive. To wizualne przedstawienie procesu sprzedaży, które pozwala śledzić aktualne postępy. Konfiguracja przepływu pracy wymaga przemyślenia i zdefiniowania kluczowych etapów sprzedaży charakterystycznych dla danego biznesu. Pipedrive umożliwia tworzenie wielu niezależnych od siebie pipeline’ów, co jest szczególnie przydatne dla firm oferujących różne produkty lub usługi, pod które mają ułożone różne procesy sprzedaży.

Sprawdź również: Ranking systemów CRM 2024 – jaki najlepiej wybrać?

Zarządzanie kontaktami

Pipedrive oferuje kilka metod dodawania kontaktów. Można je importować z plików CSV, co jest idealne przy przenoszeniu danych z innych systemów. Istnieje również możliwość ręcznego dodawania kontaktów, co pozwala na precyzyjne wprowadzenie wszystkich istotnych informacji. Pipedrive umożliwia także organizację kontaktów w grupy, co znacznie ułatwia ich segmentację.

Zarządzanie sprzedażą

Zrozumienie różnicy między „Leads” (potencjalnymi klientami) a „Deals” (szansami sprzedaży) jest kluczowym elementem, który pozwoli Ci lepiej zarządzać całym procesem sprzedaży. Tworzenie nowego potencjalnego klienta czy nowej szansy sprzedaży również jest banalnie proste. Kluczową funkcją jest możliwość przesuwania ich przez etapy rurociągu (pipeline’a), co pozwala na wizualne śledzenie postępu sprzedaży. Do jednego i do drugiego można dodawać produkty i wartości, co umożliwia precyzyjne prognozowanie przychodów w czasie.

Automatyzacja procesów w Pipedrive

Automatyzacja to funkcja, która znacząco zwiększa efektywność pracy w Pipedrive. System pozwala na konfigurację podstawowych automatyzacji, takich jak automatyczne przypisywanie zadań czy wysyłanie wiadomości e-mail. Integracja z narzędziami zewnętrznymi, takimi jak Calendly czy Zapier, otwiera przed nami jeszcze więcej możliwości. Przykładowo, możesz zautomatyzować proces tworzenia nowej szansy sprzedaży na podstawie spotkań umówionych za pomocą np. aplikacji Calendly.

Raportowanie i analityka w Pipedrive

Pipedrive oferuje zaawansowane narzędzia do raportowania i analizy danych sprzedażowych. Wbudowane raporty pozwalają na szybki przegląd kluczowych wskaźników, takich jak wartość pipeline’a czy wskaźnik konwersji. Dla bardziej zaawansowanych użytkowników, Pipedrive umożliwia tworzenie niestandardowych raportów, które mogą dostarczyć głębszych insightów na temat efektywności procesu sprzedażowego.

Najlepsze praktyki i wskazówki

Optymalizacja procesu sprzedaży w Pipedrive wymaga systematycznego podejścia. Warto regularnie analizować dane i dostosowywać pipeline do zmieniających się potrzeb biznesu. Kluczowe jest również szkolenie zespołu sprzedażowego w zakresie efektywnego wykorzystania tego narzędzia.

Pierwsze kroki w Pipedrive – podsumowanie

Pipedrive to system CRM, który będzie rozwijał się wraz z firmą. Po opanowaniu podstaw, warto eksplorować bardziej zaawansowane funkcje, takie jak integracje z innymi narzędziami biznesowymi czy tworzenie złożonych automatyzacji.

Nie trzeba się jednak spieszyć – każdy krok w poznawaniu Pipedrive to krok w kierunku lepszego zarządzania sprzedażą. Nawet jeśli początkowo czujesz się przytłoczony ilością opcji, pamiętaj, że nie musisz od razu korzystać ze wszystkich funkcji. Zacznij od tych, które wydają Ci się najbardziej przydatne w codziennej pracy. Z czasem, gdy poczujesz się pewniej, możesz stopniowo odkrywać kolejne możliwości tego systemu CRM.

Każde nowe odkrycie w systemie to potencjalna szansa na usprawnienie procesów sprzedażowych w twojej firmie. Pamiętaj, że nawet drobne usprawnienia mogą przynieść znaczące korzyści w dłuższej perspektywie.

Jeśli klikniesz w link zamieszczony na blogu Zaprojektuj Biznes lub za jego pośrednictwem dokonasz zakupu narzędzia, możemy otrzymać prowizję. To jednak nie wpływa na nasze decyzje dotyczące wyboru narzędzi do omówienia i sposobu ich oceny. Zawsze prezentujemy te, które według nas są najciekawsze i zasługują na uwagę. Informacje oraz ceny zamieszczone na blogu nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu przepisów Kodeksu cywilnego.

Digital marketing dla firm B2B

Skontaktuj się z nami!



    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


    Może spodobać Ci się również
    model abonamentowy

    Model Abonamentowy – co to jest i na czym polega?

    SPIS TREŚCI Hide Na czym polega model abonamentowy?Zalety i wady usług abonamentowychZalety modelu abonamentowegoWady modelu abonamentowegoModel abonamentowy – przykłady wykorzystania w praktyceModel abonamentowy w streamingu treściModel abonamentowy jako oprogramowanie SaaSModel…
    View Post
    model biznesowy

    Model biznesowy – co to jest i jak go zweryfikować?

    SPIS TREŚCI Hide Czym jest model biznesowy?Rodzaje modeli biznesowychZ czego składa się model biznesowy?Segmenty klientówOfertaKanały dostępu do towaru lub usługiCzy wszystkie firmy potrzebują modelu biznesowego?W jaki sposób zweryfikować sprawność modelu…
    View Post